Home » Tag Archives: Prices

Tag Archives: Prices

Food prices in the United States | The cost of food per person per day ( minimal )

Food prices in the United States | The cost of food per person per day ( minimal )

Mohamed Helal Dear Reader, Now we will explain to you the prices of food in the United States comprehensive : Minimum amount of food per day We will clarify the prices of both: Milk – bread – eggs – cheese – chicken breasts – beef – apples – bananas – orange – tomatoes – potatoes – onions – lettuce How much money do you need per day for food in the United States? You will find yourself needing  10.49 $ In order to spend food in the United States every day   Milk 0.25 liter 0.22 $ Bread 125.00 g 0.64 $ Eggs ) regular ) ( 2.40 ) 0.52 $ Cheese 0.10 Kg 1.08 $ Chicken Breasts 0.15 Kg 1.28 $ Beef 0.15 Kg 1.73 $ Apples 0.30 Kg 1.27 $ Banana 0.25 Kg 0.38 $ Oranges 0.30 Kg 1.15 $ Tomato 0.20 Kg 0.79 $ Potato 0.20 Kg 0.50 $ Onion 0.10 Kg 0.25 $ Lettuce 0.20 ( head ) 0.31 $ The cost per person, per month, in the United States is  325.04 $ Now: You have all the information about the cost of food per day and per person in the United States at a minimum Read More »