Home » Finance » Food prices in the United States | The cost of food per person per day ( minimal )

Food prices in the United States | The cost of food per person per day ( minimal )


  • Mohamed Helal

Dear Reader, Now we will explain to you the prices of food in the United States

comprehensive :
Minimum amount of food per day
We will clarify the prices of both:
Milk – bread – eggs – cheese – chicken breasts – beef – apples – bananas – orange – tomatoes – potatoes – onions – lettuce



How much money do you need per day for food in the United States?

You will find yourself needing  10.49 $
In order to spend food in the United States every day

 

Milk 0.25 liter 0.22 $
Bread 125.00 g 0.64 $
Eggs ) regular ) ( 2.40 ) 0.52 $
Cheese 0.10 Kg 1.08 $
Chicken Breasts 0.15 Kg 1.28 $
Beef 0.15 Kg 1.73 $
Apples 0.30 Kg 1.27 $
Banana 0.25 Kg 0.38 $
Oranges 0.30 Kg 1.15 $
Tomato 0.20 Kg 0.79 $
Potato 0.20 Kg 0.50 $
Onion 0.10 Kg 0.25 $
Lettuce 0.20 ( head ) 0.31 $

The cost per person, per month, in the United States is  325.04 $

Now:
You have all the information about the cost of food per day and per person in the United States at a minimum





About Mohamed Helal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*